Natálie VACHATOVÁ - Máme pro vás výsledky exkluzivního reprezentativního průzkumu o svobodě slova

Podle reprezentativního průzkumu agentury SANEP, který byl exkluzivně zpracován pro SOSP (Společnost pro obranu svobody projevu), se více než polovina Čechů bojí otevřeně vyjádřit své názory.

Téměř 61 % dotázaných považuje v případě šíření nepravdivých informací za nejvíce nebezpečnou provládní propagandu bagatelizující energetickou a ekonomickou krizi.

Skoro dvě třetiny respondentů si myslí, že s tzv. dezinformacemi, jakožto s přirozeným jevem doprovázejícím demokracii, není třeba bojovat novou legislativou, ale diskusí a vzděláváním.

Nejvíce se lidé bojí otevřeně vyjadřovat k migraci, covidu a otázkám pohlaví a manželství. K takovým závěrům došel náš exkluzivní únorový průzkum.

Tlak na omezování svobody projevu neustále sílí

Rostoucí tlak na omezování svobody slova a pokusy o zavádění cenzury, a to jak ze strany digitálních platforem, tak i Evropské unie a české vlády, vyvolávají oprávněně u veřejnosti stále více otázek.

Bojí se Češi otevřeně vyjadřovat své názory?

Mají pocit, že se do jejich životů vrací cenzura?

O čem se lidé dnes bojí mluvit?

A je potřeba zavádět novou legislativu a bojovat s dezinformacemi?

Nejen na tyto otázky přináší odpovědi náš exkluzivní reprezentativní průzkum.

Rozpor mezi názorem společnosti a kroky vlády

Výsledky průzkumu ukazují na to, že lidé se stále více obávají o svobodu slova, a naznačují rozpor mezi názorem veřejnosti a kroky, které vláda v otázce svobody projevu a cenzury podniká.

Na základě získaných výsledků lze konstatovat, že svoboda projevu představuje pro českou společnost jeden z nejdůležitějších prvků demokracie.

Její hodnota spočívá v různých pohledech na věc a otevřeném dialogu, který podporuje vzájemné porozumění.

Neuvážené kroky vlády a unáhlené implementace unijní legislativy mohou nenávratně poškodit prostor, v němž se stále ještě mohou vést svobodné veřejné debaty a kde může být politika soutěží myšlenek bez diskriminace nepohodlných autorů.

V opačném případě se vracíme do doby normalizace, kterou mnozí z nás ještě pamatují.

Kompletní výsledky průzkumu zde.

Zdroj: sosp.cz

-mp-