Izrael nakonec pustí do Betléma na vánoční oslavy křesťany z Gazy

JERUZALÉM - Křesťané žijící v Pásmu Gazy nakonec budou mít možnost o vánočních svátcích navštívit Jeruzalém a Betlém. Oznámily to včera izraelské úřady, které tak zvrátily dřívější rozhodnutí palestinským křesťanům z Gazy povolení k cestě nevydávat. Informovala o tom agentura Reuters.

V dvoumilionovém palestinském Pásmu Gazy žije zhruba 1000 křesťanů, většina z nich je členy Řecké pravoslavné církve. Území je pod izraelskou blokádou a mluvčí izraelského úřadu, který zajišťuje vojenskou spolupráci s Palestinci, dříve oznámil, že křesťané z Pásma Gazy budou moci přes Izrael vycestovat do ciziny, ale povolení k návštěvě Západního břehu Jordánu ani Jeruzaléma nedostanou.

Bazilika Narozeni Pane v Betleme

Představitelé křesťanské komunity v Jeruzalémě zákaz tehdy odsoudili a vyzvali izraelské úřady, aby rozhodnutí přehodnotily.

Včera nakonec izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích, na twitteru oznámil, že v době vánočních svátků cesty na Západní břeh Jordánu a do Jeruzaléma křesťanské populaci z Gazy umožní a to v souladu s vyhodnocením bezpečnostního rizika, ale bez ohledu na jejich věk.

Loni Izrael vydal povolení navštívit o Vánocích Jeruzalém, Betlém a Nazaret a další místa, jež křesťané o svátcích vyhledávají, téměř 700 křesťanů z Gazy.

Zdroj: christnet.eu

-mp-