KATOLÍCI i další církve v Česku odmítají Istanbulskou úmluvu

Představitelé několika církví působících v Česku včetně církve římskokatolické odmítají přijetí Istanbulské úmluvy, která má potírat násilí na ženách. Jsou přesvědčeni o tom, že úmluva není pro členy Evropské unie potřebná ani přínosná, neboť všechny státy EU již nyní považují v ní zdůrazněné dodržování lidských práv a svobod za základní charakteristiku svého státu.

Zástupci církví v ČR se proto obrátili na poslance před nadcházejícím rozhodováním o tom, zda-li bude úmluva závazná i pro ČR, uvedla na svém webu Česká biskupská konference.

Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva) má bojovat proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím. Některé z těchto činů nově definuje jako trestné činy. K ratifikaci úmluvy vyzývají české politiky třeba Česká ženská lobby nebo organizace Social Watch, v konzervativních kruzích zaznívá kritika, že dokument vnáší novou genderovou ideologii.

V roce 2012 jako první ratifikovalo úmluvu Turecko, ke kterému se k březnu 2017 připojilo 21 států. V platnost vstoupila 1. srpna 2014. Česká republika úmluvu podepsala jako jeden z posledních států Evropské unie 12. května 2016. Parlament by ji měl ratifikovat do poloviny letošního roku.

Na poslance se nyní obrátili představitelé římskokatolické i řeckokatolické církve, Jednoty bratrské, Církve adventistů sedmého dne, Evangelické církve metodistické, Slezské církve evangelické a Církve bratrské. Podle nich Istanbulská úmluva v předloženém znění obsahuje řadu nepřijatelných, pro státy a kulturu Evropy autodestruktivních prvků. Proto vyzývají, aby Parlament odmítl ratifikovat dokument, dokud bude jeho součástí „degradování vztahu mezi mužem a ženou na antagonistické měření sil, třídění společnosti sobě rovných lidských bytostí na umělé kategorie a programová relativizace sdílených hodnot evropské kultury a jejich předávání dalším generacím“, což podle nich úmluva obsahuje.

Právní řád členských zemí je v souladu s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a ani ve Smlouvě o Evropské unii nechybí zmínka o tom, že EU je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu či dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin,“ uvedli ve svém dopise.

Varujeme před trendy, které stavějí na sváru, rozdělování a hrozbách a které mylně za účinnou prevenci vydávají strach z trestu, apriorní podezíravost a ničím neohraničenou kontrolu,“ píší v dopise.

V současném trestním právu České republiky je podle zástupců církví zakotvena kriminalizace všech forem násilí. Policejní i justiční orgány jsou si vážnosti a specifik této problematiky vědomy, patří mezi hlavní priority a při jejich procesních řešeních nedochází k systémovým nedostatkům, míní.

Zdroj: christnet.eu

-mk-