Venezuela a britsko-argentinský konflikt o Falklandy

Proti Británii se při případném válečném konfliktu o Falklandské ostrovy postaví také armáda Venezuely. Potvrdil to prezident Hugo Chávez, který tak podpořil argentinský zájem o území. Argentina už hrozila také ekonomickou blokádou Falkland – zrušila by všechny (a jediné) lety na ostrovy.

Argentinské výhrůžky, které směřují k možným bojům o Falklandy, v posledních týdnech vystrašily Británii a nyní našly nového spojence. Přidal se totiž venezuelský prezident Hugo Chávez a potvrdil, že jeho země bude stát za Argentinou.

Zástupci osmi zemí Bolívarovské aliance (ALBA) o víkendu odsouhlasili také zákaz kotvení všech lodí plujících pod falklandskou vlajkou ve svých přístavech.

Nynější napětí je největší od konce britsko-argentinského konfliktu, který skončil před téměř třiceti lety. Blížící se start průzkumu ropných zásob v blízkosti Falklandských ostrovů probudil spor mezi Británií, která je ovládá, a Argentinou, která na ně uplatňuje historický nárok.

Vláda v Buenos Aires tento týden nařídila kontrolovat všechny lodě, které se plaví na Falklandy skrze argentinské teritoriální vody. „Podnikneme vše nezbytné, abychom ochránili naše zájmy,“ řekl argentinský ministr zahraničí Jorge Taiana. V roce 1982 se obě země dostaly do krátkého vojenského konfliktu, který skončil porážkou Argentiny a vedl k pádu tehdy vládnoucí vojenské junty. Válka o Falklandy začala 2. dubna 1982 a skončila 14. června téhož roku. Konflikt před více než čtvrt stoletím byl motivován z obou stran obranou národní prestiže. Britské znovudobytí ostrovů významně ovlivnilo kampaň před volbami, které skončily vítězstvím konzervativní premiérky Margaret Thatcherové. Již tehdy se mluvilo o možných zásobách ropy a zemního plynu pod pobřežními vodami, ale jejich využití omezovala nízká cena obou energetických surovin a vysoké náklady na těžbu.

Nynější růst napětí je spojován s blížícím se zahájením průzkumu možných zásob, jejichž množství je odhadováno až na 60 miliard barelů ropy. „Pokud by se potvrdilo, že pod pobřežními vodami jsou dostupné velké zásoby ropy, měnilo by to dramaticky dosavadní situaci,“ tvrdí Daniel Gossel, expert na britskou politiku z univerzity v Kasselu.

Argentina už minulý týden zablokovala jednu loď kvůli podezření, že veze na Falklandy části potrubí. Nyní se snaží zabránit dopravě těžebního zařízení na ostrovy, které místo anglického Falklands Islands označuje jako Islas Malvinas. Jedna těžební platforma „Ocean Guardian“ by měla být dopravena na Falklandy už příští týden.

Britské společnosti, jako například Desire Petroleum, však mohou novou překážku obejít, například zřízením podpůrné základny na blízkých ostrovech Tristan da Cunha. OSN v minulosti vyzvaly Argentinu a Británii, aby svůj spor řešily jednáním. Podle Argentiny by se vzorem mohl stát způsob, jakým Británie v minulém desetiletí předala Hongkong pod čínskou správu. Británie obsadila Falklandy v roce 1833. Ostrovy v poblíž argentinského pobřeží mají v současnosti status samosprávného zámořského území Velké Británie, čemuž napomohla právě válka v roce 1982.

Na slovní útoky z argentinské strany odpověděl sám britský premiér David Cameron. Prohlásil, že „kolonialistické“ ambice praktikuje samo Buenos Aires, neboť ostrovy jako první osídlili převážně Španělé, a Argentina tak nemá komu vytýkat koloniální křivdy.

Britští politici a představitelé armády začali vážně debatovat, zda by království bylo schopno bránit Falklandy v případě, že Argentina skutečně splní své hrozby a na třicáté výročí války ostrovy obsadí.

Například ministr obrany Gerald Howarth považuje slova Cristiny Kirchnerové o znovudobytí za silácké výroky. „Víme, že Argentinci nejsou schopni a ani nemají zájem opakovat pošetilost z roku 1982,“ řekl deníku Daily Telegraph.

Ozývají se však silné hlasy, které kritizují stav britské armády a tvrdí, že by je v případě obsazení ostrovů nebyla schopna získat zpět.

K současnému napětí nepřispěla ani mise britského prince Williama, vévody z Cambridge, jako pilota vrtulníku směřujícího na Falklandy, ani rozhodnutí o vyslání Dauntlessy, nejlepšího torpédoborce, který má královské námořnictvo k dispozici.

Kontroverzní Venezuelský prezident vysvětlil, že ho záležitost s Falklandskými ostrovy trápí. „Zvláště po těch silných slovech britské vlády, která obviňuje Argentinu z kolonialismu,“ cituje Cháveze list Daily Telegraph. „Mluvím jen za Venezuelu, ale pokud Británie napadne Argentinu, ta nezůstane sama,“ dodal Chávez. „Musíme projednat možné sankce,“ podotkl ekvádorský prezident Rafael Correa.

Velká Británie však tvrdí, že přesun válečné lodi či následníka trůnu k Falklandským ostrovům je pouze rutina.

Argentina minulý týden varovala, že kvůli britským provokacím přeruší leteckou dopravu na ostrovy. Do Port Stanley totiž létá jen jediný spoj – z chilského Punta Arenas, který provozují chilské aerolinky. A to by znamenalo de facto ekonomickou blokádu civilního obyvatelstva, upozorňuje britská diplomacie.

-ke-